Par dūlas profesiju

Kas ir dūla?

Dūla ir profesionāļu  apmācīta, pieredzējusi atbalsta persona sievietei un viņas ģimenei gaidību, dzemdību un pēcdzemdību periodā. Pilns mācību cikls ilgst 3 gadus (pēc trīs gadu cikla pabeigšanas un veiksmīgas praktisko un teorētisko pārbaudījumu nokārtošanas studente kļūst par sertificētu dūlu), pratizēt dūla ir tiesīga jau pēc pirmā apmācību gada beigām (kļūstot par dūlu apmācībā).

Dūla sniedz informatīvu, emocionālu un fizisku atbalstu māmiņai gaidībās un radībās, kā arī praktiski un emocionāli atbalsta sievieti arī pēc bērniņa piedzimšanas.

Dūla nav mediķe, taču viņa sadarbojas ar medicīnas personālu un papildina pastāvošo dzemdību praksi arī ar alternatīvām metodēm un atbalsta veidiem sievietei. Dūla ir izgājusi specifisku apmācību programmu un specializējusies grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību jomā. Dzemdībās tā nodrošina nepārtrauktu atbalstu, savukārt grūtniecības un pēcdzemdību laikā atbalsts tiek sniegts pēc pieprasījuma. 

Dūla atbalsta un informē sievieti par dzemdību norisi, palīdz sagatavoties dzemdībām un veicina sievietes spējas pašai kontrolēt dzemdību procesu. 

Pēcdzemdību laikā dūla sniedz fizisku, emocionālu un informatīvu atbalstu ģimenei gan zīdīšanā, hendlingā, gan mazuļa miega un citos jautājumos. Tāpat dūla nodrošina pēcdzemdību aprūpi mātei, bērnam un ģimenei mājās pirmajā nedēļā pēc dzemdībām un, ja nepieciešams, vairākus mēnešus pēc tām līdz pat bērna gada vecumam, konsultējot un praktiski palīdzot jaunajiem vecākiem zīdaiņa aprūpē, mājvietas sagatavošanā bērniņa ienākšanai tajā un citās situācijās.

Atsevišķa atbalsta sfēra ir mātes un ģimenes atbalsts reizēs, kad ir piedzīvots zaudējums, bērnam mirstot perinatāli, dzemdību laikā vai īsi pēc tam.

Pasaulē un arī specifiski Eiropas līmenī dūlu darbošanās ir nozīmīga un pamazām tiek iekļauta valsts apmaksātu ģimenei sniedzamu pakalpojumu grozā.

Latvijas Dūlu apvienība ir iestājusies Eiropas Dūlu tīklā, kurā apvienotas dūlu profesionālās asociācijas no Austrijas, Beļģijas, Bulgārijas, Čehijas, Horvātijas, Francijas, Vācijas, Grieķijas, Islandes, Itālijas, Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas, Šveices, Ukrainas, Lielbritānijas. Dūlu tīkls veicina starptautisku profesijas virzību un vienotību.

Noderīgas saites